Chłodnia oraz Prosektorium

Posiadamy własną chłodnię i prosektorium jako nieliczni w Polsce!

CARCADIA jest jednym z najnowocześniejszych kompleksów pogrzebowych w całej Europie. Zapewniamy profesjonalne i kompleksowe usługi funeralne. Załatwiamy wszystkie formalności związane z przygotowaniem ceremonii pogrzebowej na miejscu. Posiadamy własną chłodnię i prosektorium, dzięki czemu ciało zmarłego może być profesjonalnie przygotowane do pochówku.

chłodnia

Chłodnia (kostnica)

Po usunięciu z miejsca zgonu ciało zmarłego przenoszone jest do komory chłodniczej i tam przechowywane do czasu odprawienia ceremonii pogrzebowej. Chłodnia jest to pomieszczenie z niską temperaturą powietrza (4-8 stopni Celsjusza), gdzie zwłoki są przechowywane podczas identyfikacji, pochówku lub przed kremacją. Celem jest utrzymanie ich w niezmienionym stanie, tzn. zapobieganie rozkładowi ciała i powstawaniu bakterii gnilnych. Nasze chłodziarki posiadają wszystkie wymagane certyfikaty i atesty, wskazujące, że spełniają one najbardziej rygorystyczne wymagania Unii Europejskiej.

Jesteśmy otwarci 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ciało może zostać odebrane z domu, zakładu opiekuńczego lub szpitala. Mamy do dyspozycji wiele profesjonalnych i nowoczesnych karawanów. Dokładamy wszelkich starań, aby czas transportu był jak najkrótszy.

chłodnia bełchatów

Ile może znajdować się ciało w chłodni?

Ciało zmarłej osoby jest przechowywane w chłodni, którą zwykle nazywa się kostnicą. Obszar ten jest wykorzystywany do przechowywania szczątków ludzkich, które nie zostały jeszcze zidentyfikowane, poddane autopsji, pochowane lub spopielone (kremacja).  Ciało zmarłego jest przechowywane w chłodni w domach pogrzebowych do czasu pogrzebu. Aby opóźnić rozkład, ciało zmarłego jest teraz przechowywane w chłodnej komorze w niskiej temperaturze. 

W większości miejsc rodzina zmarłego jest zobowiązana do pochowania go w ciągu 72 godzin do tygodnia po jego śmierci.  Jednak w niektórych częściach świata organizowanie pogrzebu dla zmarłej osoby nawet miesiące, lata, a nawet kilka lat po jej śmierci jest całkowicie powszechne. Dlatego też niektóre ciała są przechowywane w szpitalnej kostnicy lub w domu pogrzebowym przez miesiąc, lub dłużej w chłodni.  Ciało jest wydobywane z chłodni i chowane w trumnie lub poddawane kremacji dopiero wtedy, gdy rodzina ma wystarczająco dużo pieniędzy, aby przeprowadzić uroczystość pogrzebową. 

Prosektorium

Prosektorium spełnia wymogi Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Unii Europejskiej, a wszystkie czynności wykonywane z poszanowaniem zwłok zmarłego i zgodnie ze standardami Unii Europejskiej. Pracują tu osoby posiadające kwalifikacje do pracy w chłodni i prosektorium, co potwierdzają certyfikatami z zakresu tanatologii, kosmetyki pośmiertnej i balsamacji.

Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie sekcji zwłok i pobranie próbek organów w prosektorium w celu ustalenia przyczyny nagłej śmierci oraz potwierdzenia lub wykluczenia udziału osób trzecich. Na zlecenie prokuratury, szpitali lub osób prywatnych przeprowadzane sekcje zwłok. Przygotowujemy i zabezpieczamy przedmioty do badań DNA, histopatologicznych i toksykologicznych, jeśli one wymagane.

Potrzebujesz pomocy?
Zadzwoń do nas i porozmawiajmy!